Am luat cuvântul în plenul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei de la Strasbourg și am demascat abuzurile oribile comise de serviciile sociale din Suedia împotriva familiei de români, Daniel și Bianca Samson și fiicele lor minore, Sara si Tiana, luate abuziv acum trei ani si jumătate de la părinți.
Am criticat atitudinea lipsita de cooperare reală și adesea arogantă a Guvernului Suediei, care acoperă aceste abuzuri și a refuzat solicitările oficiale repetate ale României de repatriere a propriilor cetățeni.
Am prezentat atât abuzurile comise de gardienii sericiilor sociale împotriva Sarei (care a comis deja 6-7 tentative de sinucidere) și Tianei (“distribuită la a 6-a sau 7-a “familie” de încredințare), dar si împotriva zecilor de mii de alte familii deposedate anual de copiii lor în Suedia, în primul rând familii suedeze. Din care multe ne-au cerut nouă, românilor, ajutor in ultimele săptămâni, pentru că autoritățile țarii lor refuză să le asculte vocea!
Cerem imperativ Suediei, așa cum Senatul României a solicitat unanim săptămâna trecută, eliberarea imediată a copiilor, reunificarea familiei Samson și repatrierea urgentă în România a fetelor! Cerem anchetă penală împotriva agenților abuzatori și serviciilor sociale suedeze și pedepsirea lor drastică! Cerem Justiție și pentru zecile de mii de familii abuzate în Suedia anual, dar și în multe alte state vest si mai ales nord-europene! Multe familii de români suferă aceste abuzuri!
Voi propune demararea la nivel european a unor proceduri politico-juridice care să vizeze problemele grave, pe o scară largă, de natură structural-sistemică, privind sistemele de asistentă socială care comit abuzuri, atestate de zecile de condamnări pronunțate în acești ani de Curtea Europeană a Drepturilor Omului!
Suedia, eliberează fetele familiei Samson acum!
Sursă articol: Titus Corlățean